Filmová místa v Českém ráji

Český ráj je prostě kouzelný. A to doslova. Natočila se tu nejedna pohádka i spoustů filmů. Na zajímavá místa Vás dovede Deník Českého ráje.

 

Hned na prvním výletu navštívíme zříceninu hradu Zbiroh, jenž můžeme vidět ve filmu Artuš, Merlin a Prchlíci. V části Prosíčka u Suchých skal se zase odehrávají scény z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

 

Druhý výlet nás zavede na Hruboskalsko. V druhé polovině nás trasa povede kolem Kopicova statku, jenž si zahrál v pohádkách Nesmrtelná teta, Princ a Večernice, Princ Bajaja či seriálu Prima Sezóna. Těsně před koncem mineme arboretum Bukovina. Toto místo si také vybrali  filmaři před více než 40 lety pro některé scény skvělého filmu Tajemství hradu v Karpatech. Na zámku Hrubá Skála měla zase sídlo princezna Slavěna z pohádky Bajaja.

 

Na čtvrté trase v Deníku Českého ráje začínáme u hradu Kost, ve kterém byl uvězněn Petr Máchal v pohádce s Čerty nejsou žerty. A že se jeho architektura nelíbila jen pohádkářům, můžeme vidět v horroru Hannibal – Zrození

 

A vlastně valná část této trasy nás povede po stopách pohádky s Čerty nejsou žerty. Obec Vesec či údolí Plakánek nabízí několik objektů či scén z tohoto filmového evergreenu.

 

Vesec se také na chvíli proměnil na legendární Liptákov ve filmu Jára Cimrman, ležící, spící.

 

Na trase číslo pět navštívíme hrad Frýdštejn, jehož hradby poznáme v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Ale hned na začátku, v okolí hradu Vranov a na Maloskalsku se natáčela pohádka O Janovi a podivuhodném příteli.

 

Do Prachovský skal nás zavede sedmý výlet. Netřeba zmiňovat jejich unikátnost. Té využili filmaři v pohádce Malá mořská víla.

 

A stále nekončíme, na osmém výletě se dostaneme k hradu Valečov. A rázem se ocitneme uprostřed pohádek RumplCimprCampr nebo Lotrando a Zubejda. Na chvíli se tak můžeme stát zbojníky Lotrandovy bandy. V druhé polovině trasy nás budou obklopovat Příhrazské skály, kde se Květuška vydá za Dešťovou vílou, ve stejnojmenné pohádce. V tomto filmu si zahrají také Drábské světničky, které potkáme hned na začátku výletu.

 

Devátá trasa deníku nás zavede na hrad Rotštejn. Nedaleko něj u Klokočských skal se natáčely scény pohádky S čerty nejsou žerty, kde si čert Janek odnesl do pekla Dorotu Máchalovou.

 

Hlavním cílem desáté trasy je hrad Trosky, kde se odehrával souboj prince Velena a čaroděje Mrakomora v pohádce Princ a Večernice. Tento hrad můžeme vidět také ve filmu Máj řežiséra F.A. Brabce.

 

Český ráj, to je region proslulý svými skalami. Kdo by neznal komedii Jak dostat tatínka do polepšovny a touhu Vaška vylézt na Dračí zub. Ten můžeme vidět z Mariánské vyhlídky na trase č. 2 na Hruboskalsku. Ve skutečnosti však ve filmu uvidíme Vaška a Luboše na Skautské věži, kterou na trase taktéž potkáme. Již zmíněná obec Vesec u Sobotky se v tomto filmu také několikrát objevila. V desátém výletu si zase uděláme procházku kolem rybníků Věžák a Vidlák, které si v tomto filmu rovněž zahrály statisty. V rybníku Věžák se také umýval princ Bajaja.

 

A nakonec zámek Sychrov. Ten sice přímo na žádné trase v deníku nepotkáme, ale od Českého ráje je co by kamenem dohodil. Natáčelo se zde nespočet filmů i pohádek. Jen pro příklad Kočičí princ, Nesmrtelná teta s nesmrtelnou Jiřinou Bohdalovou nebo Tmavomodrý svět Jana Svěráka.

 

Předprodej Deníku Českého ráje, ve kterém najdete všechny trasy na zmíněná místa nejdete zde. Přímo v deníku pak u každého výletu najdeme tyto tipy na filmová místa taktéž.

 

Český ráj na vlastní pohled přeje

Tomáš z Výlety pro každého

 

Your Shopping cart

Close