Čantoryje / Czantoria – Trasy na Velkou Čantoryji

Velká Čantoryje (995 m.n.m.), to je hora opředena pěknou řádkou pověstí. Ať už kvůli jejímu tajemnému názvu, jenž se přisuzuje třeba čertům nebo k bylině zeměžluče lékařské, které se v místním nářečí říká čantoryjka. Bláznivá se nám může zdát také teorie původu jména, které mohlo  vzniknout v době přechodů Tatarů přes tuto oblast, kteří zde svému veliteli postavili stan ( Chantorium). Názvem však tajemství hory nekončí. Panuje zde také legenda podobná té o hoře Říp. Hora Velká Čantoryje prý ukrývá rytíře, kteří z ní vyjedou až bude místnímu obyvatelstvu nejhůř. No, nejspíš na tom něco bude,  na horu nás dovede také Rytířská stezka. U samotného vrcholu se nachází také rozhledna a několik českých i polských restaurací/občerstvení. Na rozhlednu stojí vstup 40 Kč ( 2021 ). Kousek od této hory najdeme ještě její menší sestru Malou Čantoryji ( 866 m.n.m. ).

Velká Čantoryje z Nýdku

Délka trasy v jednom směru: 5 km

Čas trasy v jednom směru: 1,5 – 2 hodiny

Z české strany je tato hora dostupná z obce Nýdek, sousedící s  Třincem. Start začíná na parkovišti u místního náměstí. Celá trasa je více méně do kopce a nastoupáme 562 výškových metrů. Povrchy se nám budou pěkně střídat, pošlapeme po asfaltu, loukách a hlavně si užijeme lesy. Nahoru nás povede červená značka, na rozcestí Pod chatou Čantoryje se vydáme po žluté, která pak pokračuje  až k rozhledně.

Velká Čantoryje / Czantoria z Ustroně po sjezdovce

Délka trasy v jednom směru: 3 km

Čas trasy v jednom směru: 1,5 – 2 hodiny

Z polské Ustroně existuje několik možností jak se dostat na vrchol Czantoria. První nám může připomínat výšlap na Javorový. Vydáme se totiž po červené přímo strmě po sjezdovce nahoru. Tato část měří asi 2 km, po zdolání sjezdovky nám zbývá ještě jeden kilometr, už mírnější trasy, k rozhledně.

Velká Čantoryje / Czantoria z Ustroně lanovkou

Délka trasy v jednom směru:  1,2 km

Čas trasy v jednom směru:  lanovka + 0,5 hodiny

Nejpohodlnější možností jak zdolat Velkou Čantoryji je využít čtyřsedačkovou lanovku, která začíná ve stejném místě jako výšlap po sjezdovce. Z její horní stanice nám už pak bude zbývat 1,2 km k dosažení vrcholu.

 Spousta dalších tipů na skvělé výlety najdeš v našich Beskydských denících.
Alternative Content
Beskdydský deník - Recenze
Beskdydský deník - Recenze

Your Shopping cart

Close