Loading..

Ondřejník – Trasy na Ondřejník

Ondřejníkem nazýváme pohoří v předhůří Moravskoslezských Beskyd. Jeho nejvyšší vrchol je Skalka ( 964 m.n.m.), ale nejpopulárnějším výletním bodem je Ondřejník ( 890 m.n.m ), pod jehož vrcholem stojí roubenka, v níž nalezneme občerstvení a posezení. Vedle chaty také nepřehlédneme kapličku sv. Antonína.  Trasy na Ondřejník nejsou příliš náročné, tedy je zvládne i méně pokročilý turista nebo třeba i rodina s menšími dětmi i s kočárky. Na samotný vrchol Ondřejník nevedou žádné značené turistické trasy, avšak dojít se tam dá. Od roubenky Ondřejníček je vzdálen asi 2 km.

Ondřejník z Frýdlantu nad Ostravicí

Délka trasy v jednom směru:  3.5 km

Čas trasy v jednom směru: 1 – 1,5 hodiny

Nejkratší a nejdostupnější trasa na Ondřejník vede od nádraží ve Frýdlantu nad Ostravicí. Odtud se vydáme po modré značce. Chvíli budeme míjet místní stavení, poté už pěkně lesem do kopečku vyšplháme k roubence. Nastoupáme asi 350 výškových metrů. Po cestě mineme také lesní bar, kde se můžeme občerstvit.

Ondřejník z Frýdlantu nad Ostravicí – s kočárkem nebo na kole

Délka trasy v jednom směru:  5 km

Čas trasy v jednom směru: 1,5 hodiny

Také tato trasa začíná na parkovišti u vlakového nádraží ve Frýdlantu nad Ostravicí. Celá povede po zpevněných površích, tedy je ideální pro ty, co chtějí vyrazit s kočárkem nebo na kole. Ale mohou si ji zvolit také ti, co nemají rádi prudší stoupání. I tahle trasa nabídne krásné výhledy až na Lysou horu. Z počátku budeme kopírovat modrou stezku, po 1 km ji však opustíme a budeme pokračovat k vrcholu po ulici s názvem Ondřejnická. Kilometr před cílem odbočíme vpravo na zeleně značenou trasu, která nás dovede až k roubence Ondřejníček.

Skalka a Ondřejník z Kunčic pod Ondřejníkem

Délka trasy v jednom směru:  7,5 km

Čas trasy v jednom směru: 2,5 hodiny

Od vlakového nádraží v Kunčicích pod Ondřejníkem mohou začít milovníci o něco delších tras. Hned od začátku se napojíme na modře značenou stezku, která nás dovede k nejvyššímu vrcholu pohoří Ondřejník – Skalku. Na tu dorazíme asi po 3,5 kilometrech a nastoupáme 500 výškových metrů. Zbytek trasy už povede po hřebeni a za pár desítek minut dorazíme k roubence Ondřejníček.

Skalka a Ondřejník z Čeladné nebo ski areálu Opálená

Délka trasy v jednom směru:   8 km

Čas trasy v jednom směru: 2,5 hodiny
 
Od vlakové stanice Čeladná nebo o 1 kilometr kratší trasou z parkoviště u ski areálu Opálená můžeme dojít na Ondřejník také přes vrchol Skalky. Nastoupáme zhruba  550 výškových metrů. Čekají nás dvě strmější stoupání. První je po žluté znače, která kopíruje sjezdovku až na rozcestí Nad starou salaší. Druhé pak od rozcestí Pod Skalkou až na samotný vrchol. Pak už si užijeme cestou k roubence jen příjemnou hřebenovku.
Pokud nechceme vylézt až na Skalku, na rozcestí Opálená, kde se kříží žlutá trasa se zelenou odbočíme vpravo a  po Jezevčí stezce vyrazíme přímo k Ondřejníku, v tomto případě bude trasa směrem k němu měřit 5,5 příp. 4,5 kilometru s celkovým stoupáním 200 m.
Další krásné trasy, včetně té na Ondřejník, najdeš v našich Beskydských denících
Beskydský deník je publikace, ve které najdeš kompletně naplánované okruhové trasy na známé i méně známe vrcholy v Beskydech. Naplánování výletu může trvat i hodiny, v deníku stačí jen naskenovat QR kód a můžeš vyrazit. Deník je vytištěn na velice kvalitním papíru a v drátěné kroužkové vazbě, tedy vydrží fakticky na věky. Do deníku můžeš psát, malovat, lepit fota, najdeš zde také osmisměrky a nálepky. Vše můžeš vidět v ukázce níže.

Alternative Content

Your Shopping cart

Close