Loading..

Javorový – trasa na Javorový

Vrchol Javorový (1032 m.n.m.) je jedna z beskydských „tisícovek“, ovšem cílem většiny turistů bývá Malý Javorový (947 m.n.m.), kde se nachází turistická chata a sjezdovka. Tyto dva vrcholy dělí od sebe asi 2 km. No a aby toho nebyl málo, máme tady ještě Javorový vrch, kde se najdeme horní stanici lanovky, vedoucí z Oldřichovic. Ta je od chaty vzdálená asi 500 m.

Kromě zmíněné obce poblíž Třince, odkud vede také sedačková lanová dráha, můžeme vyrazit na vrcholky z obcí Guty, Řeky nebo třeba z Tyry. Představme si tedy trasy s cílem u chaty Javorový. Případní zájemci o nejvyšší vrchol, si tedy musí ještě 2 km v jednom směru přidat.

Javorový z Oldřichovic po sjezdovce

Délka trasy v jednom směru: 2 km

Čas trasy v jednom směru: 1 – 1,5 hodiny

Tato trasa je nejkratší, ovšem také nejnáročnější. Nastoupáme přes 500 výškových metrů. Tato trasa je neznačená a je vhodná spíše pro zkušenější turisty.

Javorový z Oldřichovic, u Vodárny

Délka trasy v jednom směru: 3,2 km

Čas trasy v jednom směru: 1,5 hodiny

Z jiné části Oldřichovic můžeme vyrazit po značené zelené trase, která nás dovede až do cíle. Stoupat budeme také okolo 500 m , ovšem trasa bude delší, tedy stoupání bude méně procentní. Touto trasou mineme také sedlo Malý Javorový a horní stanici lanovky na Javorový vrch.

Javorový z Gut

Délka trasy v jednom směru: 5 km

Čas trasy v jednom směru: 2 hodiny

Trasa začíná u penzionu Gutská krčma. Nejprve mineme pár chalup, poté nás už bude doprovázet jen Oldřichovský potok a modrá značka. Asi po 2 km se nachází odbočka vpravo k přírodní rezervaci Gutské peklo , kde se také nacházejí Gutské vodopády. Na této trase nastoupáme 460 m.

Javorový z Řeky

Délka trasy v jednom směru: 7 km

Čas trasy v jednom směru: 2,5 hodiny

Z parkoviště na konečné v podhorské obci Řeka , můžeme vyrazit na Javorový ve dvou směrech. Jedna vede po zeleně značené trase přes Gutské sedlo a skrz Gutské peklo. Druhá varianta míří na vrchol Šindelná (1000 m.n.m.) a vede také skrz samotný vrchol Javorový. Obě jsou podobně náročné i co do stoupání, které je také do 500 m.

Další pěknou trasu najdete v našich Beskydských denících

Získej ukázku z tištěného Beskydského deníku

Alternative Content
Beskdydský deník - Recenze
Beskdydský deník - Recenze

Your Shopping cart

Close